O soutěži

Univerzita Palackého v Olomouci opět hledá podnikavé hlavy! Máte "v hlavě" nebo "v šuplíku" záměr, který jste zatím nerealizovali na trhu nebo jej realizujete nejvýše 1 rok? Je vám více než 18 let? Nebo je vám méně než 18, ale máte někoho staršího, kdo se za vás v přihlášce zaručí? Tak vzhůru do toho!

Cílem soutěže Podnikavá hlava je podpořit začínající i zkušené podnikatele a ocenit nejlepší podnikatelský záměr Olomouckého kraje. Na vítěze čekají samozřejmě zajímavé výhry, ale i samotná účast v soutěži je může naučit mnoho nového. Již registrací získáte možnost zdarma absolvovat expertní 4h WORKSHOP "CENOTVORBA" před uzávěrkou přihlášek, abyste svůj finanční plán vyladili do nejmenšího detailu.

Ke tvorbě svého podnikatelského záměru můžete před přihlášením využít expertních konzultací našich odborných konzultantů ze strany VTP UP (podmínky uvedeny v Pravidlech soutěže).

Jak se přihlásit, se dozvíte v podrobných pravidlech soutěže. Aktuální dění sledujte na Facebooku i Instagramu. Inspirovat se můžete také vítězi minulých ročníků, kteří začínali stejně, jako vy.

Záštitu převzali: náměstek hejtmana Olomouckého kraje Ing. Pavel Jelínek, PhD.. a primátor statutárního města Olomouce Mgr. Miroslav Žbánek, MPA.

Finanční podporu poskytli partneři: Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest a statutární město Olomouc. Marketingovou propagaci soutěže zajištuje Marketingová agentura Arrow Marketing.

Výhry

1. místo
  • Výherce získává:
  • finanční odměna 50 000 Kč
  • FIX Year členství v Element Coworkingu s přístupem 24/7 v hodnotě 49 500 Kč
  • nebo poskytnutí 50% slevy na pronájem volné inkubační kanceláře ve VTP UP na 1 rok pro realizaci vítězného soutěžního příspěvku
  • 6 hodin konzultačních služeb měsíčně od pořadatele na 1 rok v hodnotě 130 680 Kč
  • 2 hodiny koučovacích služeb od Kariérního centra UP
  • věcné ceny
2. místo
  • Výherce získává:
  • finanční odměna 20 000 Kč
  • 4 hodiny konzultačních služeb měsíčně od pořadatele na 1 rok v hodnotě 87 120 Kč
  • věcné ceny
3. místo
  • Výherce získává:
  • finanční odměna 10 000 Kč
  • 2 hodiny konzultačních služeb měsíčně od pořadatele na 1 rok v hodnotě 43 560 Kč
  • věcné ceny
Business Talent UP
  • finanční odměna 5 000 Kč
  • 5 hodin konzultací od VTP UP v hodnotě 9 075 Kč
  • 2 hodiny koučovacích služeb od Kariérního centra UP
  • věcné ceny
  • kategorie pro studenty a zaměstnance UP

Pravidla (Veřejný příslib)

Harmonogram

2025
Harmonogram:
20. 03. 2025             Start soutěže a otevření registrace soutěžních příspěvků
20. 05. 2025 12:00   Uzávěrka přihlášek soutěžních příspěvků
30. 05. 2025             Zveřejnění TOP 10 finalistů
09. 06. 2025             Finále soutěže - prezentace před odbornou porotou
 12. 06. 2025             Oficiální vyhlášení výsledků soutěže

Konzultanti

Konzultant
Mgr. Petr Suchomel, PhD.
VEDOUCÍ ODDĚLENÍ TRANSFERU TECHNOLOGII
podnikavahlava@upol.cz
Petr je konzultantem v oblasti podnikatelského záměru, technologického transferu, licenčních smluv a ochrany duševního vlastnictví.
Konzultant
Dr. Ing. Petr Kubečka, MCI, RTTP
ŘEDITEL
podnikavahlava@upol.cz
Z pozice ředitele vede VTP UP již 5 let, je také projektovým manažerem se zaměřením na transfer technologií do podnikové sféry. Studoval na Vysoké škole báňské a Ecole Centrale Paris. V minulosti pracoval jako manažer a jednatel v telekomunikační firmě Evkanet.

Externí konzultanti

Porota

Mgr. Petr Suchomel, Ph.D.

Vystudoval obor fyzikální chemie na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde také několik let působil na pozici junior researcher. Od roku 2015 pracuje ve Vědeckotechnickém parku UP jako business development manager. Zabývá se především transferem znalostí a technologií, komunikací s firemními klienty a zajišťováním zakázkových měření na unikátní infrastruktuře Univerzity Palackého v Olomouci.

Dr. Ing. Petr Kubečka, MCI, RTTP

Z pozice ředitele vede VTP UP již 5 let, je také projektovým manažerem se zaměřením na transfer technologií do podnikové sféry. Studoval na Vysoké škole báňské a Ecole Centrale Paris. V minulosti pracoval jako manažer a jednatel v telekomunikační firmě Evkanet.

Ing. Pavlína Slepičková

V agentuře CzechInvest působí již řadu let. Její pracovní náplní je široká škála činností podporujících rozvoj podnikatelského prostředí v regionu – dotace v oblasti zpracovatelské průmyslu, inovací, vědy a výzkumu, podpora exportu českých firem do zahraničí, monitoring průmyslových zón a brownfieldů a v neposlední řadě je také koordinátorem startupových projektů. Hlavním úkolem regionální kanceláře CzechInvestu v oblasti startupů, je snaha spoluvytvářet startupové podhoubí v regionu tak, aby mohly vznikat a rozvíjet se nové zajímavé podnikatelské projekty s globálním potencionálem.

Mgr. Vladislava Závrská, Ph.D.

Absolventka sociologie a žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. Získala doktorát v oboru sociologie. Má více než 15 let zkušeností ve vzdělávání dospělých ve firmách a neziskových organizacích. Jako visiting professor působila také na americké univerzitě. Zaměřuje se na témata selfmanagementu, seberozvoje a wellbeingu. Pohybuje se také na startupové scéně a rozvíjí podnikavost. Její misí je podporovat chytré nápady a pomáhat profesně a osobnostně rozvíjet kohokoli, kdo na to má odvahu.

David Šipka

David Šipka se v oblasti digitálního marketingu pohybuje již od roku 2014. Svou kariéru začal jako freelancer, kde působil jako marketingový konzultant a pomáhal firmám a startupům s tvorbou marketingových strategií pro český i zahraniční trh. Díky bohatým zkušenostem a hlubokému porozumění digitálním trendům dnes stojí v čele agentury Arrow Marketing, která se zaměřuje na efektivní a kreativní marketingová řešení.

Vanda Seidelová

Vanda vystudovala mezinárodní vztahy v Praze a Boloni a poté pracovala v think tancích a v business developmentu v Česku, Číně a USA. V roce 2019 založila Twigsee, edtech startup digitalizující administrativu mateřských škol, který dnes využívá více než 1 500 školek. V roce 2023 dovedla Twigsee k fúzi se společností Bakaláři Software a o rok později dokončila svůj úplný exit. S Twigsee se zařadila mezi 20 největších inovátorů Česka v roce 2020 a získala třetí místo v celosvětovém kole Women Startup Competition 2021. Nyní se věnuje podpoře podnikání a investování. Nedávno odkoupila Soutěž & Podnikej, největší středoškolský podnikatelský program v Česku, který plánuje rozšířit na mezinárodní úroveň a pomoci tisícům studentů rozjet vlastní byznys. Zastupuje Česko v poradním výboru Evropské komise European Female Founders Forum (EFFF) a je členkou Správní rady organizace Czech Founders. Mimo podnikání Vanda ráda cestuje s rodinou, cvičí jógu, pilotuje sportovní letadla a užívá si dobrou kávu – nebo vodní dýmku – ve svém oblíbeném bistru.

Způsob hodnocení

Odborná porota bude u soutěžních příspěvků hodnotit kritéria v následujících obecných kategoriích, které vycházejí ze závazné formy zpracování soutěžního příspěvku, zejména:

  • Srozumitelnost celkového popisu soutěžního příspěvku 
  • Zpracování SWOT analýzy 
  • Vhodnost zvoleného business modelu a organizační struktury 
  • Monitoring trhu, validace nápadu a analýza zákazníků 
  • Analýza konkurence 
  • Strategie marketingu a uvedení na trh 
  • Udržitelnost (případně strategie expanze) 
  • Zpracování plánu financování, cenotvorba 

Soutěžní příspěvek může získat maximálně 170 bodů. Každý soutěžní příspěvek bude hodnocen minimálně třemi hodnotiteli z odborné poroty. Bodové hodnocení bude vypočteno aritmetickým průměrem obdržených bodů od každého z hodnotitelů. Do finále postupuje deset soutěžních příspěvků, které dosáhnou celkově nejvíce bodů. Hodnocení jednotlivých soutěžních příspěvků se soutěžícím automaticky nezasílá. Soutěžící je však oprávněn písemně na e-mail: podnikavahlava@upol.cz požádat přislibujícího o zaslání hodnocení svého příspěvku.

Ve finále soutěže (druhé kolo) hodnotí odborná porota kvalitu prezentace soutěžního příspěvku, a to podle následujících kritérií:

  • dodržení předepsané délky,
  • přehlednost údajů,
  • kvalitu slovního projevu,
  • obsahovou stránku prezentace.

Ihned po prezentaci soutěžního příspěvku udělí každý člen odborné poroty známku za prezentaci 1 až 10 bodů. Výsledné bodové hodnocení soutěžního příspěvku je stanoveno aritmetickým průměrem získaných bodů od každého hodnotitele. Získaný počet bodů bude připočítán k bodovému zisku z prvního kola hodnocení. Vítězným soutěžním příspěvkem je ten s nejvyšším bodovým hodnocením.

Vítězným soutěžním příspěvkem v kategorii „Business Talent UP “ bude příspěvek, který je vytvořen studentem nebo zaměstnancem UP a současně získá nejvyšší počet bodů v rámci soutěžních příspěvků splňujících tuto podmínku. 

Finalisté


Kontakt

Vědeckotechnický park UP
Šlechtitelů 21, 783 71 Olomouc
podnikavahlava@upol.cz
+420 585 631 420
Bc. Roksolana Ilnycka
Bc. Roksolana Ilnycka
Event Manager, VTP UP
roksolana.ilnycka@upol.cz
+420 604 246 225

Generální partner

Univerzita Palackého v Olomouci

Hlavní partner

Olomouc

Pořadatel

VTP UP

Partneři


Mediální partneři



Podporovatelé